środa, 2 kwietnia 2008

Święta kontra Wikipedia

Ostatnio na Wikipedii wybuchła "Wojna o Prima Aprilis". W skrócie poszło o to czy powinniśmy jako społeczność w przestrzeni głównej dopuszczać żarty czy nie. Cała ta wojna ma swoje podłoże w tym, że nie mamy zasad, i nie pisze tu o regulaminach, ale choćby o "prawie zwyczajowym", dotyczących tego problemu.

Jednak czy jest tak na pewno? Otóż swego czasu, u zarania Wikipedii, pojawiały się pomysły specjalnej szaty graficznej Strony Głównej na Boże Narodzenie, z okazji żałoby narodowej itp.

Zasadniczo powstał usus, że przestrzeń główna, jako miejsce czysto służące do tworzenia encyklopedii, której jednym z filarów jest NPOV, nie służy do obchodzenia jakichkolwiek świąt czy dni.

Moim zdaniem ta prosta zasada powinna stać się oficjalną polityką Wikipedii. Z okazji Nowego roku, czy Bożego Narodzenia życzenia składamy sobie na stronach dyskusji, i tak powinno być w przypadku każdego święta czy dnia. Dotyczyć to powinno też Walentynek, Dnia Wszystkich Świętych, Trzeciego Maja, Dnia Świstaka czy Pierwszego Maja.

Zatem oto próba sformułowania wyżej wymienionej zasady:

Wszelkie elementy dotyczące obchodzenia świąt, czy innych szczególnych dni, takich jak Boże Narodzenie, Nowy Rok, Walentynki, Prima Aprilis, żałoba narodowa, urodziny czy Dzień Kobiet mogą znaleźć się tylko i wyłącznie w przestrzeniach "Wikipedysta" i "Dyskusja Wikipedysty".

Brak komentarzy: