niedziela, 20 kwietnia 2008

Medalowe grafiki

Ostatnio natknąłem się na kilka problemów z medalowymi grafikami. Poza tym, że projekt nagradzania zdjęć sam w sobie od początku mi się nie podobał, jednak po dłuższym czasie liczba moich obiekcji wzrosła. Oto próba ich usystematyzowania:
*Ocena estetyki zdjęcia jest kwestia wysoce subiektywną, a więc z natury POViastą. Zresztą już w starożytności padło słynne "De gustibus et coloribus..."
*Grafika, zwłaszcza zdjecie, z natury posiada tylko jednego autora i w ten sposób stanowi wyróżnienie również dla wikipedysty, czego chcieliśmy zawsze unikać, gdyż generuje to konflikty personalny (tu bez nicków, ale się zdarzają)
*Wpychanie kandydujących grafik "na siłę" w artykuły - przykład: Ol49
*Wsadzanie wyróżnionych na commons do artykułów, gdzie wypierają często bardziej encyklopedyczne grafiki które nie otrzymały medalu jak tu

1 komentarz:

Przykuta pisze...

Na Commons pojawiła się alternatywna propozycja - wartościowe grafiki - gdzie oceniane są one pod kątem wartości ilustracji, a nie jeno "wow factor".

Niedługo wrzucę do wikiprojektu zoologicznego niewykorzystane medalowe grafiki z Commons, z których znaczna część ma spore walory, ale nie da się ich zamieścić z braku artykułów, miejsca w artykułach, niepewności co do ich wartości. No i części zamieścić się nie da, ponieważ są słabe biorąc pod uwagę ich walor jako ilustracji.

Zapraszam także do warsztatów graficznych i na strony, gdzie uczymy się robić coraz lepsze zdjęcia - część tej strony została napisana przez amatora fotografii, który uczył się robić zdjęcia na wskazówka z PGnM. Linki na PGnM.

Kolejna rzecz jaką postuluję - to przeglądanie zasobów Commons przez członków wikiprojektów tematycznych (a więc mających wiedzę z danego zakresu) o wybieranie lepszych grafik, bo nierzadko jest tak, że w artykułach wiszą grafiki sprzed kilku lat i mogłyby być zastąpione jakościowo lepszymi oraz posiadającymi nie mniejsze walory edukacyjne.

Duża część artykułów w pl wiki w ogóle jest niezilustrowana, w części niestety tworzy się niepotrzebnie rozbudowane galerie.