niedziela, 5 lipca 2009

Oczywiste oczywistości

Swego czasu wiele osób wstawiało do haseł na Wikipedii szablon "stub" chcąc pokazać, że artykuł jest krótki, co było przecież widać i bez tego. Z czasem zaczęto wprowadzać stuby tematyczne i zaczęło się sortowanie tych zbędnych szablonów. Oczywiście wszystko w imieniu "poprawy jakości" projektu.

Od pewnego czasu zauważam u niektórych, również adminów, podobne zachowania. Tym razem wstawia się jak leci szablony mówiące o konieczności dopracowania, lub braku źródeł (czyli o również o "oczywistych oczywistościach"). Jeśli na tym ma polegać poprawa jakości to ja apeluję: Nie walczmy o jej poprawę, bo w ten sposób jej tylko szkodzimy. Poprawa jakości to mrówcza praca polegająca na wstawianiu tychże źródeł. Wstawianie szablonów zaś to w najlepszym przypadku jałowe działanie niemające nic wspólnego z deklarowanym celem, zaś w najgorszym wręcz działanie na szkodę projektu poprzez zaśmiecanie go ozdobnikami, a przez to obniżanie jego jakości.

5 komentarzy:

Michał Połtyn pisze...

Zakładasz, że wszyscy ludzie wiedzą, co się dzieje w Wikipedii. My, wikipedyści, nie potrzebujemy tych informacji, bo to widzimy. Ale ludzie niezwiązani z Wiki patrzą i widzą ciurkiem jakiś tekst bez przypisów, to myślisz, że wiedzą, że nie jest to poparte niczym? "Jak to encyklopedia, to musi to być prawda". Zmartwię Cię, ale wiele osób dalej tak twierdzi. I to też dla nich trzeba jak wół pisać, żeby nie wierzyli we wszystko, co czytają.

Przykuta pisze...

"Tym razem wstawia się jak leci szablony mówiące o konieczności dopracowania..."

Coś dzwoni, ale w którym kościele? Nie wiem. Ktoś gdzieś jakieś szablony wstawia? Tym razem? Chyba jednak nie.

radomil pisze...

Michał: Ale czy widok tekstu [potrzebne źródło] przeciętny odbiorca, który jak mówisz, przyjmuje słowo pisane a prawdę objawioną, na pewno odczyta jako informację wymagającą weryfikacji?

Przykuta: Wiem ,że ta akcja to Twoje dziecko, no ale nie jest to dzidziuś idealny. Piękne idee się wypaczają. Obecnie często zamiast wstawiania źródeł wiele osób para się wstawianiem szablonów.

Przykuta pisze...

Moment. Obecnie? Moja akcja polega na wstawianiu szablonów? Czegoś po prostu nie doczytałeś. Powiedzmy - zwykłe nieporozumienie.

radomil pisze...

Pzzykuta: No chyba na prawdę się nie rozumiemy. Mnie nie chodzi o samą ideę, tylko o to co niektórzy z nią robią. Ja sam nie raz zaobserwowałem, jak szablon "fakt" staje się elementem wojny pomiędzy dwoma edytorami, gdy ktoś je wstawia
(nie zawsze z sensem), a kto inny usuwa. A przecież energię poświęcaną na wstawianie tego bzdurnego (IMO oczywiście) szablonu mogłyby osoby go wstawiające poświęcić na wstawienie gdzieś indziej źródeł. Byłaby to znacznie większa korzyść dla projektu.